Jak najmniej światła

Jest to film szczególny, będący portretem twórcy Sceny Plastycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – Leszka Mądzika. Warto podkreślić, że Scena Plastyczna KUL, istniejąca już ponad 25 lat, postrzegana jest jako niepowtarzalne zjawisko w panoramie kultury współczesnej, a po śmierci Tadeusza Kantora – traktowana jako najwybitniejsze wydarzenie teatralne w Polsce i zagranicą. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to pierwszy tego typu film, gdyż Leszek Mądzik do tej pory nigdy nie zgodził się na rejestrację kamerą przedstawień swego teatru.

Scena Plastyczna KUL od wielu lat uczestniczy w szeregu międzynarodowych festiwali, zdobywając liczne nagrody [Nagroda im. Św. Brata Alberta, wyróżnienie na Światowej Wystawie Scenografii w Pradze, nagroda „za osiągnięcia dla kultury polskiej w świecie” od Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej, Nagroda Specjalna Festiwalu „A World Class AACT” w Racine (Wisconsin), nagroda za scenografię, reżyserię i technike teatralną na Światowym Festiwalu Teatralnym TIATF w Toyamie (Japonia), nagroda krytyków za spektakl „Wilgoć” na Międzynarodowym Festiwalu Teatru Eksperymentalnego w Kairze (Egipt) etc.]

Pretekstem do realizacji zdjęć były próby do najnowszej premiery Sceny Plastycznej KUL – przedstawienia zatytułowanego „Kir”. Reżyser filmu, szczególnie zainteresowany śledzeniem kamerą, jak stopniowo z aktu twórczego powstaje całość – pełnowartościowy spektakl, stworzył nieczęsto spotykany, oryginalny dokument. Zapis pracy twórczej, procesu długotrwałego i pełnego pasji.

Informacje na temat obsady i ekipy

Rok produkcji: 1998
Scenariusz i reżyseria: Grzegorz Królikiewicz
Dane techniczne: 39 min., BTC
Dźwięk: Ewa Usielska-Bogusz, Jacek Kwiatkowski
Montaż: Marcin Erol, TAURUS FILM Ltd.
Muzyka: Jan A. P. Kaczmarek
Zdjęcia: Rafał Wróblewski, Adam Bajerski
Kierownik produkcji: Jacek Raginis
Produkcja i dystrybucja: Studio Filmowe „N”dla Programu 2 TVP S.A.